Войти

Flutter Developer

Данная вакансия не актуальна.
Компания CoachWelly
Тип Офис / Бишкек
Описание вакансии

We are looking for a mobile developer to join our team developing the fitness assistant mobile application for Australia.

The application was highly rated by the investors and industry experts during the initial funding rounds and we are looking for a person for finalization the MVP.

Roles & Responsibilities:

Develop a hybrid mobile app for iOS and Android platform using the Flutter framework

Collaborate with cross-functional teams to define, design, and ship new features.

Apply industry standards during the development process to ensure high quality

Skills & Job Requirements:

You should have a minimum of 1 yrs. of mobile development experience with experience in Flutter.

Should have good knowledge of Flutter SDK & Dart programming language

Good understanding of Mobile Application Development Lifecycle

Familiarity with 3rd party libraries, RESTful API s and their integration

Should have strong experience with any of the state management solutions like Bloc, Provider.

You should have worked on multiple Flutter projects.

You should have very Good Logical and Analytical Skills.

Мы ищем мобильного разработчика, который присоединится к нашей команде, разрабатывающей мобильный фитнесс-ассистент для Австралии.

Приложение было высоко оценено инвесторами и отраслевыми экспертами во время начальных раундов финансирования, и мы ищем человека для доработки MVP.

Роли и обязанности:

Разработать гибридное мобильное приложение для платформы iOS и Android с использованием фреймворка Flutter.

Внутрикомандная коммуникация для определения, разработки и выпуска новых функций.

Применение отраслевых стандартов в процессе разработки для обеспечения высокого качества

Навыки и требования к работе:

Минимум 1 год опыта мобильной разработки с применением Flutter.

Знание языка программирования Flutter SDK и Dart.

Хорошее понимание жизненного цикла разработки мобильных приложений

Знакомство со сторонними библиотеками, RESTful API и их интеграцией

Должен иметь опыт работы с любым из решений для управления состоянием, таких как Bloc, Provider.

Логические и аналитические способности.