Войти

Senior Angular Developer

Данная вакансия не актуальна.
Pixellu
Компания Pixellu
Тип Удаленная работа
Описание вакансии

Мы в Pixellu, продолжаем расширяться и ищем Senior Angular Developer.

Условия:

$4500-5300 USD

Relocation support

Flex hours. Есть обязательных 2 бизнес часа, остальное время гибкое

Bonus program

Scrum, CI/CD, microservices

Продуктовый подход в разработке

Why work at Pixellu (watch the video)

Pixellu - американская продуктовая компания, на рынке более 12 лет. Мы делаем софт для профессиональных фотографов, что освобождает их жизнь от рутины.

У нас сильная команда разработки: только senior level developers. Интересный стек, классный продукт, позитивная команда и отличные процессы. За последние 4.5 года из компании ушли всего 3 человека.

Your role

Work in a distributed international development team creating world-leading products for photographers.

Maintain and evolve existing products.

Write reusable, testable, and efficient code.

Develop responsive frontend components for the user-facing applications.

Evolve team processes and techniques by adopting Scrum.

Expectations

5+ years of experience in frontend web development.

Proficiency with HTML, CSS, JavaScript/TypeScript.

Experience with server-side CSS pre-processing platforms, such as LESS and SASS.

Proficient understanding of Angular web framework.

Expert knowledge of at least one web UI framework, such as Bootstrap, Angular Material, Kendo UI.

Excellent problem-solving skills.

Feel free to apply with your cv: @tatianagagarin